OOPP | PRÁCE VENKU V ZIMĚ NEBO V NEVYTÁPĚNÝCH PROSTORECH

Nízké teploty jsou pro člověka nejen nepříjemné, ale mají negativní dopad i na jeho pracovní výkon - zvyšuje se například chybovost a promrzlí pracovníci vykonávají své povinnosti pomaleji. Jak se chránit před chladem, větrem, deštěm nebo sněhem?

Zůstat v teple je důležité nejen ze zdravotních důvodů. Na nadcházející zimní období by se měli připravit všichni, kdo pracují venku nebo v nevytápěných prostorách. Celoročně pak nízkým teplotám musí čelit zaměstnanci, kteří se pohybují v chlazených prostorech, jako jsou mrazírny, chladírny nebo sklady potravin.

Poradíme vám, jak se do chladného prostředí obléknout, jak fungují jednotlivé vrstvy oblečení a na co byste neměli zapomenout, pokud vás kromě mrazivých teplot bude ohrožovat i vítr, déšť nebo sníh.

Proč je ochrana proti chladu důležitá?

Dlouhý pobyt v nízkých teplotách představuje zátěž pro kardiovaskulární systém. Cévy se stahují, krev houstne a srdce se musí víc namáhat. Lidé se srdečním onemocnění tak pociťují bolest na hrudi a rychle se při námaze zadýchají. Studený vzduch ztěžuje dýchání i astmatikům.

A když rtuť na teploměru spadne pod nulu, další nebezpečí představují omrzliny, které způsobují ztrátu citu v postižené tkáni a změnu její barvy. Nejvíc se to týká nosu, uší, rukou a nohou.

A jak působí nízké teploty na výkon? Špatné prokrvení těla ovlivňuje nervovou soustavu a lidé se v chladu hůře soustředí a jsou ospalejší. V prochladlých končetinách ztrácí cit, jsou tedy méně zruční a přesní.

Vrstvy proti chladu

Spodní vrstva
 

Začněme se spodní vrstvou, která je nejblíže tělu, vytváří vlastně tzv. druhou kůži a oblékáte ji jako první. U ní je nejdůležitější, aby dobře odváděla pot a vlhkost od pokožky a zároveň udržovala teplo. Takové vlastnosti má třeba polypropylen či polyester, z přírodních materiálů pak merino vlna, tencel (vyrábí se z celulózových vláken eukalyptu) nebo sójové či bambusové vlákno. Materiál spodní vrstvy by měl obsahovat i příměs elastanu, který mu dodává pružnost. Je totiž důležité, aby vám prádlo dobře sedělo a obepínalo celé tělo, ale zároveň by vás nemělo škrtit a omezovat v pohybu.

Novinka: spodní prádlo SOLID - funkční spodní prádlo české výroby, navrženo tak, aby udrželo tělo v teple, suchu a pohodlí za každých okolností.

OOPP_vrstveni

Střední vrstva
 

Prostřední vrstva má za úkol izolovat teplo a zabránit jeho úniku od těla. Zároveň by měla chránit před pronikáním chladu zvenčí a důležitá je i prodyšnost. Často používaným materiálem na oděvy druhé vrstvy (mikiny, svetry, vesty) je fleecový úplet. Mezi jednotlivými vlákny se udržuje tenká vrstva vzduchu, který funguje jako izolant. Výborné izolační vlastnosti má i merino vlna, která je navíc od syntetického fleecu antibakteriální, takže ani po náročném dni nezapáchá.

Při výběru prostřední vrstvy dbejte i na střih. Oceníte prodloužená záda a zvýšený límec se stojáčkem, který lépe chrání krk. Praktická jsou pak očka na palec na rukávech, díky kterým bude rukáv chránit i vaše zápěstí, a navíc se nebude rolovat. A ve dnech, kdy se teploty mění jako na houpačce, přijde vhod celozapínání na zip.

OOPP_vrstveni

Vrchní vrstva
 

Vrstvení zakončete bundou a zateplenými kalhotami, které udrží teplo u těla a zabrání průniku chladného vzduchu zvenčí. Vybíráte-li oblečení pro práci venku, myslete i na to, aby chránily proti dešti, sněhu a větru.

Oblíbeným materiálem na výrobu bund, ale i kalhot, je softshell, který brání pronikání chladu i vlhka k tělu, ale zároveň dobře odvádí pot směrem ven, je pružný a dobře se přizpůsobuje tělu. Součástí softshellových oděvů bývá i vnitřní zateplení tenkou vrstvou fleecu nebo výplní z dutých vláken. Odolnost softshellu proti vlhkosti (tzv. vodní sloupec) i chladu zvyšuje membránová povrchová úprava. Levnější alternativou k membráně je pak tzv. zátěr, chemická polyuretanová vrstva nanesená na vnitřní vrstvu svrchního materiálu. Má ale menší parametry vodního sloupce a praním a používáním se ničí. Oděvy z voděodolných materiálů by měly mít podlepené švy, kterými voda neproteče.

OOPP_vrstveni

Více o pracovních oděvech do zimního období zde.

Zdroj: https://www.cerva.com/cz/cs/vrstvy-proti-chladu/a/p-157

 

 

 

 

Web_Novinky_Akcni nabidky_Vrstvy_chlad
Vytvořeno30.11.2022
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobné nastaveníPovolit vše