NÁKUPNÍ RÁDCE | JAK VYBRAT PRACOVNÍ RUKAVICE?

Čím se řídit při výběru pracovních rukavic? Jeden z nejdůležitějších faktorů je ochrana proti rizikům, dále pak míra zatížení nebo protiskluzové vlastnosti.

Ruce jsou při práci nejvíc náchylné k úrazům a poraněním. Nejčastěji jde o drobné tržné a řezné rány a odřeniny, ale někdy může dojít i k závažnějším úrazům. Pracovní a ochranné rukavice snižují riziko poranění rukou až o 60 %.

Co vše hraje roli při výběru pracovních rukavic?

  •  OCHRANA PROTI RIZIKŮM

Jeden z nejdůležitějších faktorů je ochrana proti rizikům. Jiné rukavice vyberete, pokud při práci zacházíte s ostrými nebo horkými předměty, další typ se zase hodí pro laboratorní práci s nebezpečnými chemikáliemi. Při výběru správných ochranných rukavic se můžete řídit normami. Svou roli hraje i délka rukavice, její střih a styl manžety. Stejně tak je potřeba brát v potaz míru zatížení, která ovlivňuje životnost zvoleného řešení.

  • NEOMEZUJE V POHYBU

 Důležité je také, aby vás rukavice neomezovala v pohybu, nesnižovala vaši jemnou motoriku a sílu a přesnost úchopu.

  • POHODLÍ

 Svou roli hraje i pohodlí. Rukavice nepříjemné na nošení si bude pracovník častěji sundávat a zbytečně tak vystavovat své ruce nebezpečí.

  • VELIKOST

Rukavice chrání nejlépe, pokud dobře padne na ruku. Vždy je dobré si rukavice před nákupem vyzkoušet.

jak vybrat pracovni rukavice  jak vybrat pracovni rukavice jak vybrat pracovni rukavicejak vybrat pracovni rukavice

V naší nabídce OCHRANNÝCH PRACOVNÍCH POMŮCEK najdete kvalitní a pohodlné rukavice z různých druhů materiálů, které chrání před mechanickými riziky včetně proříznutí, tepelnými riziky, kontaminací chemikáliemi i speciálními riziky, jako je elektrický výboj nebo vysoké napětí.

 

Jak tedy vybírat rukavice?

  • VÝBĚR DLE DRUHU PRÁCE, KTEROU PRACOVNÍK VYKONÁVÁ

Práce s lehkými předměty bez ostrých hran

Vhodné pro: sklad, logistika, doplňování zboží, lehčí stavební práce, manipulace s těžšími břemeny, silničáři, stavaři, opraváři, kovovýroba, zemědelství a další odvětví.

Věnujete se stěhování, práci ve skladu a v logistice, doplňování zboží nebo třeba lehčím stavební pracím? Vaše ruce dobře ochrání čené rukavice (v polyuretanu, PVC, či latexu). Tyto rukavice navíc skvěle padnou a nijak vás neomezují. Rukavice máčené v nitrilu jsou ideální volbou pro manipulaci s kluzkými předměty.

Další možnost představují kombinované rukavice (nejčastěji z kůže a bavlny), které jsou vhodné pro manipulaci s těžšími břemeny a vhod přijdou silničářům, stavařům, opravářům a pracovníkům v zemědělství, kovovýrobě a dalších odvětvích.

Práce s ostrými předměty

Vhodné pro: manipulace s řezacimi nástroji, sklem, plechem.

Pokud manipulujete s řezacími nástroji, sklem, plechem nebo třeba větvemi, vybírejte rukavice, které chrání proti proříznutí a propíchnutí. Protiřezné vlastnosti a vysokou odolnost jim dodává aramidové vlákno. Pro bezpečnost celé paže je doplňte protiřezným rukávníkem.

Práce s horkými předměty

Vhodné pro: svářeči, slévači.

Tepelná rizika se vyskytují na mnoha pracovištích a v různých oborech. Před sálavým a kontaktním teplem a rozžhaveným kovem opět dobře chrání rukavice s aramidovým vláknem. Tepelně-izolační vlastnosti má i kůže a latex. Tepelně odolné pracovní rukavice se vyrábějí v různých stupních odolnosti. Při výběru tedy vezměte v úvahu, před jak vysokou teplotou mají chránit a jak dlouho.

Pro svářeče jsou určené speciální svářečské rukavice, které jsou delší a kryjí i předloktí. Vybírejte je podle způsobu svařování (TIG, CO2, MMA).

Práce s nebezpečnými chemikáliemi.

Rukavice, které chrání před chemickými riziky, se dělí na jednorázové a chemicky odolné, které jsou určené pro opakované použití. Chemicky odolné rukavice se vyrábějí v různých délkách, aby nechránily pouze ruce a dlaně, ale i zápěstí a předloktí. I v této kategorii můžete vybírat různé stupně odolnosti – nejvyšší ochranu poskytuje typ A (chrání před alespoň šesti různými chemikáliemi po dobu delší 30 minut), nejnižší pak typ C.

  • VÝBĚR DLE NOREM

EN 388

Nejčastěji se setkáme s normou EN 388 – Ochranné rukavice proti mechanickým rizikům. Doplňuje ji 6 čísel, která upřesňují další vlastnosti rukavice (odolnost rukavic proti: oděru, prořezání, protržení, propíchnutí, proříznutí při zkoušce podle normy EN ISO 13977, nárazu). Pokud je na jakékoli z šesti pozic uvedeno místo čísla X, znamená to, že rukavice v testu neuspěla nebo se test na vybraný model nevztahuje.

Rukavice pracovní PELICAN BLUE - Rukavice šité z jemné lícové ovčiny v dlani, modré bavlněné tkaniny na hřbetu a s manžetou na suchý zip.

Rukavice NYROCA MAXIM FH - Rukavice z úpletu nylon/lycra máčené v mikroporézním nitrilu, excelentní prodyšnost, velmi dobrý úchop za mokra, v olejnatém prostředí i za sucha.

Nyní v akci vybrané pracovní rukavice. Pro více informací a nabídku rukavic za zvýhodněné ceny pokračujte zde.

 Zdroj: článek Ruce v bezpečí, Cerva - https://www.cerva.com/cz/cs/ruce-v-bezpeci/a/p-209

NÁKUPNÍ RÁDCE | JAK VYBRAT PRACOVNÍ RUKAVICE?
Vytvořeno29.02.2024
Tento internetový obchod ukládá soubory cookies, které pomáhají k jeho správnému fungování. Využíváním našich služeb s jejich používáním souhlasíte.
Podrobné nastaveníPovolit vše